Başlangıç / Online işler / Amazon veya eBay'de satış yapın

Amazon veya eBay'de satış yapın

Arıyorsanız, biraz daha Para kazanmak“Muhtemelen dolaplarınızı aramak ve satabileceğiniz eski şeyleri aramak sizin başınıza geldi. Kullanılmayan giyim, mücevher Koleksiyon ve eski oyuncaklar Onlar için doğru alıcıyı bulabilirseniz, tüm güzel groschenleri de getirebilirsiniz.

Geniş bir alıcı yelpazesine ulaşmanın basit yolu, internetteki şeylerin satışıdır. Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok web sitesi var, ancak en büyüğü Amazon ve eBay. Asıl soru, hangisi daha iyi?

Bu soruyu cevaplamak için üç ana faktörü göz önünde bulundurmalısınız. Öncelikle, satmak istediğiniz eşyaları satmanın gerçekten mümkün olup olmadığını bilmeniz gerekir. Eğer öyleyse, ne kadar işte yatırım yapmanız gerektiğini ve sonunda ne kadar harcayacağınızı düşünmeniz gerekir. Amazon ve eBay'i bu kategorilerde nasıl sunduğuna bir göz atalım.

Ne satabilirsin??

Amazon ve eBay arasında seçim yapmak için önce her web sitesinde ne tür ürünler satabileceğinizi bilmelisiniz. Öğenizin satışının yasak olduğu veya talep edilmediği bir hesap açmak gereksizdir.

Amazon'da ne satabilirsin

Amazon bir çevrimiçi kitapçı olarak başladı, ancak bugün daha çok bir alışveriş merkezi. Amazon şu anda mal satmak için 30'dan fazla kategoriye sahip, ancak sadece birkaçı tüm satıcılar için erişilebilir durumda. Bazıları yalnızca profesyonel bir hesaba sahip satıcılar için geçerlidir ve birkaçı hiç yeni satıcı kabul etmemektedir.

Genel olarak, Amazon kullanılmış ürünlerden daha çok yeni ürünler satmaya yöneliktir. Platform kullanılmış ürünleri kabul eder, ancak yalnızca belirli kategorilerde. Ayrıca bazı kategorilerde sertifikalı yenilenmiş ekipman satabilirsiniz, ancak Amazon Yenilenen programın gereksinimlerini karşılamanız gerekir.

Tüm satıcılar için mevcut olan kategoriler:

Amazon cihazları için aksesuarlar: Amazon Fire TV ve Echo Smart Speaker gibi Amazon cihazları için yeni, kullanılmış ve eski aksesuarlar.

Amazon Kindle: Amazon Kindle e-okuyucu için kullanılmış ve yenilenmiş aksesuarlar

Bebek ürünleri: Şişeler, oyuncaklar ve hemen hemen her türlü bebek eşyası (giyim eşyası hariç).

Güzellik: Parfüm, makyaj, cilt bakımı, saç bakımı ve banyo ürünleri (sadece yeni)

Kitaplar: Yeni ve kullanılmış kitaplar ve dergiler, dergiler, takvimler, notlar ve hatta kart setleri dahil olmak üzere diğer tüm basılı türler.

Kamera ve fotoğraf: Yeni, kullanılmış ve genel kameralar, kameralar ve teleskoplar

Cep Telefonu: Yeni, kullanılmış, sertifikalı, yenilenmiş ve kilidi açılmış telefonlar

Kıyafet ve Aksesuarlar: Dış giyim, iç giyim, spor giyim ve cüzdan ve kemer gibi aksesuarlar dahil olmak üzere her türlü giyim eşyası (sadece yeni).

Elektronik (aksesuarlar): Ses / video cihazı, kamera, cep telefonu, araç elektroniği, bilgisayar ve ofis ekipmanları dahil olmak üzere her türlü elektronik cihaz için yeni, kullanılmış ve yenilenmiş aksesuarlar.

Sağlık ve Vücut Bakımı: Sağlık, beslenme ve ilk yardım ürünleri (sadece yeni)

Ev ve Bahçe: Mutfak eşyaları, mutfak eşyaları, mobilyalar, dekorasyonlar, yatak takımları, evcil hayvan malzemeleri, hobi ve el sanatları ürünleri, aletler, depolama malzemeleri ve çim ve bahçe ürünleri dahil olmak üzere ev ve bahçe için yeni, kullanılmış, genel ve koleksiyonlar.

Müzik Aletleri: Yeni, kullanılmış ve yenilenmiş aletler (akustik veya elektrik) ve kaydediciler

Ofis Ürünleri: Yeni, kullanılmış ve yenilenmiş ofis mobilyaları, sarf malzemeleri, yazıcılar ve hesap makineleri

Açık alan: Aksiyon sporları için bisiklet, kıyafet ve ekipman da dahil olmak üzere yeni, kullanılmış ve genel dış mekan donanımları.

Yazılım ve Bilgisayar Oyunları: Her türlü yeni ve kullanılmış yazılım (bazı belirli ürünler Amazon'dan onay gerektirebilir).

Spor: Takım sporu, egzersiz ve fitnes, avcılık, botla ve balık tutma dahil tüm spor aktiviteleri için yeni, kullanılmış fakat iyi korunmuş giysiler, donanımlar ve aksesuarlar.

Araçlar ve Kendin Yap: Yapı malzemeleri, sıhhi tesisat ve elektrikli aksesuarlar ve donanım dahil olmak üzere yeni, kullanılmış ve genel el sanatları ve elektrikli el aletleri ile diğer ev geliştirme ürünleri

Oyuncaklar ve Oyunlar: Bebekler, aksiyon figürleri, tahta oyunları, el sanatları ve binicilik oyuncakları dahil olmak üzere her türlü yeni veya tahsil oyuncaklar ve oyunlar.

Video Oyunları ve Video Oyun Konsolları: Yeni, kullanılmış, eski ve tahsil konsollar, oyunlar ve aksesuarlar

Ek olarak, yalnızca bir ticari hesabı olan satıcılar için birkaç kategori vardır. Bunlar arasında otomobil parçaları ve araçları, iş ürünleri, koleksiyon paraları, mücevherler, el sanatları, her türlü yiyecek, endüstriyel ve bilimsel ekipman, bagaj ve seyahat aksesuarları, bilgisayarlar, profesyonel hizmetler, spor malzemeleri, video filmler ve saatler bulunmaktadır. Bazı durumlarda, Amazon'un bu kategorilerdeki öğeleri listeleme iznine ihtiyacınız olabilir. Amazon satıcı sayfası ek bilgiler içermektedir.

Amazon El Yapımı adında özel bir Amazon programı var. Handmade, Amazon'un Etsy'ye cevabıdır: el yapımı takılar, ev eşyaları, sanat, aksesuarlar, parti malzemeleri, kırtasiye, oyuncaklar ve oyunlar, spor malzemeleri, güzellik malzemeleri ve evcil hayvan malzemeleri satabileceğiniz bir yer. Amazon'da bu program üzerinden satış yapmak için çevrimiçi bir başvuru yapmanız gerekir, özel veya işletme hesaplarına kayıt işlemi ayrıdır.

EBay'de ne satabilirsiniz

Ebay, insanların gereksiz eşyalarını en yüksek teklifi verene satabilecekleri çevrimiçi bir açık artırma platformu olarak başladı. Yani eBay, ikinci el ürünlere Amazon'dan her zaman daha açıktı. Genel olarak, eBay'de yeni veya kullanılmış her şeyi satabilirsiniz.

Ancak, eBay'in bulamadığı belirli öğeler var. Bazıları güvenlik nedeniyle, bazıları ise ulusal yasalara uygunluk nedeniyle yasaktır. Bazı öğeler tamamen yasak değildir, ancak alım satım konusunda kısıtlamalar vardır.

EBay'de yasaklanmış veya kısıtlanmış öğelerin kısmi listesi.

Yetişkinlere Yönelik Eğlence. "Yetişkinler için cinsel yönelimli materyal" içeren herhangi bir şey yalnızca 18 yaşından büyük bir alıcı tarafından satılabilir ve bu ürünler için teklifler açık içerik içermeyebilir. Ayrıca, Seks Oyuncakları, Fetiş Makaleler ve Aksesuarlar kategorisindeki öğeleri listelemek için satıcıların eBay tarafından önceden onaylanması gerekir.

İlaçlar. EBay'de ilaçlar, steroidler, reçeteli ilaçlar veya diğer kontrol edilen maddeleri satamazsınız. OTC ilaçlarını satabilirsiniz, ancak yalnızca süresi dolmamış ve orijinal kutusunda.

Hayvanlar. EBay'de evcil hayvan veya diğer canlı hayvanları satmanıza izin verilmez. Fildişi ve fildişi eşyalarının satışı da yasaktır. Bu nedenle satış aynı zamanda diğer hayvan parçalarının satışı için bu kuralların nasıl kullanılacağıyla ilgili özel kurallardır.

Giyim. Aşınmış iç çamaşırlar, çoraplar ve bazı spor malzemeleri hariç, çoğu kullanılmış kıyafeti eBay'de satabilirsiniz. Bununla birlikte, bez bebek bezlerine ve bebek bezlerine izin verilir. Giysiler temiz ve lekesiz olmalı ve kullanıldığı gibi açıkça tanımlanmalıdır.

Kozmetik. Kozmetik, aplikatör ve makyaj süngerlerini yalnızca kullanılmamışlarsa ve orijinal ambalajlarında satabilirsiniz. EBay şirket politikasının gerekliliklerini yerine getiriyorsa, kendi ev yapımı kozmetiklerinizi satabilirsiniz.

Belgeler. EBay'de kimlik kartları, ehliyet veya pasaport gibi devlet tarafından verilen belgeleri satmanıza izin verilmez. İstisnalar, doğum sertifikaları ve 100 yaşın üzerindeki evlilik cüzdanları gibi tarihsel veya klasik belgelerdir.

Ye. EBay'de yiyecek satabilirsiniz, ancak teklife son kullanma tarihini dahil etmeli ve nakliye sırasında bozulmalara karşı nasıl koruyabileceğinizi açıklamalısınız.

Tehlikeli maddeler EBay'de yasaklanan tehlikeli maddelerin uzun bir listesi var. Bunlar arasında havai fişekler, çoğu böcek ilacı, patlayıcı veya radyoaktif olan herhangi bir şey ve cıva, siyanür ve kloroform gibi bazı zararlı kimyasallar içeren herhangi bir şey bulunur. Geri çağırma nedeniyle eBay'de satışa sunulmayan ürünleri satamazsınız.

Silahlar. Bazı silah parçalarına izin verilse de eBay'de silah ve diğer ateşli silahları satamazsınız. Çoğu cephane türü de yasaktır. Bıçakların çoğunun satılması tamam, ancak bazı tipler – ek bıçaklar ve kelebek bıçaklar gibi – aynı zamanda yasaklandı.

Yasaklanmış ve kısıtlanmış öğelerin tam listesi ve belirli bir öğe hakkında daha fazla bilgi için, eBay Müşteri Destek Sitesi,

Satış Amazon ve eBay'de nasıl çalışır?

Sattığınız öğeye bu sayfalardan birinde izin verilmiyorsa, işleri oldukça kolaylaştırır ve öğenizi diğer tarafta da teklif edebilirsiniz. Ancak, öğenizi Amazon'dan satın alırsanız ve eBay'de de satarsanız, öğeyi görüntüleyebilirsiniz.

EBay'de veya Amazon'da ürün satmak için, aynı adımları izlemeniz gerekir: bir hesap oluşturun, sonra öğeyi satıp alıcıya gönderin. İşlem her iki tarafta da böyle işler.

Amazon satıcı hesabı ayarlama

Amazon satış hesabı kurulum sayfası Seller Central'dır. İşlem beş adımdan oluşur:

Alışveriş yapmanıza yardımcı olacak normal Amazon.com hesabınızla giriş yapın. Eğer bir tane yoksa önce bir tane ayarlamalısın.

Amazon Hizmetleri İş Sözleşmesini gözden geçirin, ardından adınızı girin ve okuduğunuzu belirtmek için kutuyu işaretleyin.

Zaten çevrimiçi ürünler satıyorsanız, şirket adınızı, adresinizi ve telefon numaranızı ve web sitenizi girin.

Banka bilgilerinizi giriniz. Aylık servis ücretlerinizi ödemek ve Amazon'dan ödeme almak için banka bilgilerinizi vermeniz gerekecektir.

Vergi bilgilerinizi girin. Vergileri özel kişi olarak mı yoksa şirket olarak mı ödediğinizi belirtmelisiniz. Amazon girişimcisi iseniz, isim, adres ve vergi kimlik numarasını giriniz.

Bundan sonra, Amazon'da satmak istediğiniz ürünleri size bildiren bir giriş ekranı görünecektir, ancak bunu hemen yapmanız gerekmez. Zaten sahip değilseniz, Amazon hesabınız için iki adımlı bir doğrulama işleminden geçmeniz gerekecektir. Sadece gerçekten olduğunu kanıtlayabileceğin anlamına gelir.

Bir eBay satıcı hesabı oluşturma

İhtiyacın olan her şey, um eBay'de satmak Bunu yapabilmek basit bir eBay hesabıdır. Eğer bir tane yoksa, bir tane ayarlamak kolaydır. Sadece eBay kayıt sayfasına gidin, adınızı, e-posta adresinizi ve şifrenizi girin ve "Kayıt Ol" düğmesine tıklayın.

Ebay ayrıca bir şirket hesabı açma imkanı sunuyor. Kayıt sayfasında, İşletme Hesabı Oluştur seçeneğini tıkladığınızda, şirket adını ve e-posta adresini girebilirsiniz. Ancak, yalnızca gereksiz öğelerinizi satarsanız, özel bir hesap tam size göre.

Makalelerinizi Amazon'da tanıtın

Ticari bir hesabınız varsa, Amazon'daki öğeleri toplu olarak listeleyebilirsiniz. Aksi takdirde, ayrı ayrı listelemek zorundasınız. Sattığınız ürün Amazon'da zaten bir yerde listeleniyorsa, "Amazon'da Sat" düğmesini tıklamanız için ürün sayfasına tıklamanız yeterlidir. Ardından, satmak istediğiniz ürün sayısını, durumu (yeni, kullanılmış veya elden geçirilmiş) ve gönderim seçeneklerinizi girin.

Şu anda web sitesinde olmayan bir ürünü satmak için profesyonel bir satıcı hesabınız olmalıdır. Öğeyi listelemek için Amazon'daki "ŞİMDİ SATIN" sayfasına tıklayın ve ürün adını, bir tanım ve benzersiz bir EAN kodu girin. EAN kodunuz yoksa, kodu almak için üreticiyi değiştirmeniz veya Amazon'dan yeni bir tane için başvuru yapmanız gerekir.

Öğelerinizi eBay'de yayınlayın

EBay'de bir ürün satmak için, bir eBay sayfasının üstündeki "Sat" a tıklayın. Hızlı listeleme sayfası, aradığınız adımlardır. Bunlar şunları içerir:

Kategori seçimi
Makalenizin açıklaması
Makalenizden fotoğraf ekleyin (en az bir teklif belirtmeniz gerekir ve en fazla 12 fotoğraf ekleyebilirsiniz).
Açık artırma ile sabit fiyatlı satış arasında seçim
Fiyat sabitleme
Gönderi seçenekleri (yerinde teslim alma dahil olmak üzere alıcıyla birlikte teslim alma zamanı ve yeri ayarlayabilirsiniz).
Bir iade politikası belirle

Hangi ödeme yöntemlerini kabul etmek istediğinizi belirtir.
Açık artırmanız için bir seferlik veya minimum fiyatta istediğiniz gibi, teklifiniz için ek seçenekleri de etkinleştirebilirsiniz. Bunu yapmak için, teklif formunun üstündeki "Teklif ayarlarını değiştir" i tıklayın, "Daha fazla seçeneği etkinleştir" onay kutusunu seçin ve "Kaydet" i tıklayın. Ardından seçiminizi görmek için "Diğer Seçenekler" i seçin.

İsterseniz "eBay'im" veya "Satıcı Merkezi" sayfalarına erişmek için eBay'in Genişletilmiş Teklif Formunu kullanabilirsiniz. Kaç kişinin teklif aldığını görmenizi sağlayan ziyaretçi sayacı ve bir alıcıya birden fazla öğe göndermenize izin veren ayarlar gibi ek özellikler içerir. Fonksiyonun kullanımı hala ek bir ücrettir. Gündelik satıcıların çoğu için hızlı liste aracı ihtiyaç duydukları tüm işlevlerdir.

Ürünü oluşturduktan sonra, bilgilerinizi onaylamak ve eBay ücretlerinizi karşılamak için otomatik bir ödeme yöntemi eklemek için ısırılacaksınız. Banka hesabınızdan bir kredi kartı, PayPal veya otomatik ödeme kullanabilirsiniz. Web sitesi talep üzerine, kimliğinizi doğrulamak, hesaplarınızı korumak için talep edebilir.

Amazon'da ödeme alındı

Birisi ürününüzü satın aldığında, öğeyi alıcıya gönderebilmeniz için Amazon'a e-postayla gönderilir. Amazon'da çok çeşitli ürünler satıyorsanız, Amazon FBA'yı kullanabilirsiniz. Amazon ürünlerinizi sizin için depolar ve gönderir.

Amazon, hangi aralıklarla ve satıcının ücretlerini çıkardıktan sonra ödemeleri doğrudan banka hesabınıza havale edecektir. Amazon size bir ödeme gönderdiğinde size bir bildirim gönderir. Paranın banka hesabınıza yatırılması beş gün sürebilir.

EBay'de ödeme alın

Birisinin eBay'de bir ürün satın alıp almadığını öğrenmenin iki yolu vardır. Hesabınıza giriş yapabilir ve tekliflerinizi "eBay'im" sayfasında kontrol edebilir veya bir ürün satıldığında eBay'e kaydolabilirsiniz. Bildirimleri ayarlamak için, eBay'deki hesap sayfanıza gidin ve "İletişim Ayarları" nı seçin. Ancak, bazen bildirimleri geciktirebileceğinizi unutmayın.

Ürünün satıldığı zaman nakliye işleminden siz sorumlusunuz. eBay bu süreçte size yardımcı olmak için birkaç yol var. "EBay'im" altındaki "Satıldı" sayfasında postayla bir nakliye etiketi yazdırabilir ve posta ücretinden indirim alabilirsiniz. Site, öğelerinizi nasıl paketleyeceğinize dair ipuçları da verebilir.

Ürün satıldıktan sonra, alıcı ödemeyi hesabınıza aktarır. Ne kadar süreceği ödeme yöntemine bağlıdır:

  • PayPal, Alıcı PayPal ile ödeme yaparsa, para doğrudan PayPal hesabınıza aktarılır ve anında alırsınız. PayPal, para hesabınıza girdiğinde size bildirmek için bir e-posta gönderir.
  • aktarma, Alıcı bankaya gönderilir. Zaten transfer etmiş olmalısınız. Parayı aldıktan sonra, satın aldığınız ürünü "Ücretli" olarak işaretleyebilir ve gönderim işlemini başlatabilirsiniz.
  • Teslimde ödeme, Alıcı ürünü aldığında, para hemen cebinize girer.

Maliyetler neler

Eşyalarını satmak için hangi sayfayı kullanırsan kullan, muhtemelen aynı fiyatı alırsın. Günümüzde, fiyatları çevrimiçi olarak karşılaştırmak inanılmaz derecede kolaydır, bu nedenle satılmasını istiyorsanız ürünlerinizde de rekabetçi olmanız gerekir. Diğer satıcıların benzer ürünler için ne ücret talep ettiğini görmek için fiyatları her iki tarafta da görebilirsiniz, bu da ihtiyaçlarınız için ne kadar paranızın olduğu konusunda size iyi bir fikir verir.

Demek ki her iki tarafta da hak etmiyorsun. Sitelerin satıcılara tahsil ettiği ücretler kârınıza yansıtılır ve hatta satmaya başlamadan önce, her bir satışın ne kadara mal olduğunu bulmanız gerekir.

Amazon'da satış ücretleri

Amazon'un iki farklı fiyat planı var: bireysel ve profesyonel. Bireysel planın aylık ücreti yoktur, ancak Amazon'da sattığınız her öğe için 99 kuruş ücret ödersiniz. Mesleki Plan ayda 39 € tutarındadır.

Bu iyi bir anlaşmadan daha iyi bir plan. Ayrıca, daha önce de belirtildiği gibi, Amazon’da belirli türdeki öğeleri satmak, toplu olarak öğeleri satmak veya Amazon’da listelenmemiş öğeleri satmak için bir Profesyonel Planınız olmalıdır.

Hangi planı seçerseniz seçin, ödemeniz gereken birkaç ek ücret türü vardır:

  • ajans ücretleri, Amazon, web sitesinde sattığınız her ürün için bir başvuru ücreti talep edecektir. Bu, nakliye dahil tüm satış fiyatının bir işlemidir. Amazon cihaz aksesuarları için PC'ler için% 7'den% 45'e kadar değişir. Amazon'da mevcut burada,
  • edinim ücretleri, Kitaplar ve diğer medya DVD'leri kapanma ücretine ihtiyaç duyar. Amazon, videolar, müzik, bilgisayar yazılımı, video oyun konsolları ve video oyun aksesuarları için 0.81 $ ürün sunuyor. Kategori kitaplarında 1,01 € tutarında bir kapanış ücreti düşülecektir.

EBay'de satış ücretleri

EBay'deki ücret modeli 2 gruba ayrılacaktır. Birincisi, orada Özel satıcılar için satış ücretlerive ikincisi, ticari satıcılar için. Özel sektörde makale gönderme ücretsizdir. EBay'de bir eşya (özel) satıldığında, satış komisyonu hazır olur. Bu, satış fiyatının% 10'uyla en fazla 199 € tutarında birçok alanda.

Son sözler

Hem Amazon hem de eBay, ürünlerinizi çevrimiçi satmak ve iyi bir fiyat almak için güvenli ve kolay bir yol sunar. Arasındaki seçim iki pazar Ne satmak istediğinize ve bunun için ne kadar ödemek istediğinize bağlı.

Çoğu satıcı için, eBay'de satış yaptığınız zaman ücretler daha düşüktür. Ancak, bilgisayarlar ve elektronik ürünler için Amazon'un aracılık ücretleri, eBay'in aracılık ücretlerinden daha düşüktür. Aynı zamanda bu eşyaların çoğunu satarsanız, Amazon daha ucuz seçenek olabilir.

Düşünülmesi gereken bir başka şey de, çevrimiçi işinize ne kadar zaman harcayacağınızdır. Amazon'da bir satıcı hesabı oluşturmak biraz daha pahalı, ancak bir kez hesabınız olduğunda, tek tek öğeleri listelemek genellikle daha kolaydır. Ancak, bu yalnızca Amazon'da listelenen öğeler için geçerlidir. Nadir veya benzersiz ürünler satmayı planlıyorsanız, eBay daha rahat bir pazar olacak – fotoğraf çekmek ve bir öğeyi göndermek, UPC ve EAN numaralarını bulmaya çalışmaktan daha az zaman alır, böylece Amazon'da yayınlayabilirsiniz ,

Yalnızca birkaç ürün satarsanız, eBay muhtemelen daha iyi bir seçimdir. Makalenizi geçersiz kılmak ve bir teklif oluşturma çabasını geçersiz kılmak hiçbir maliyeti içermez ve yalnızca birkaç alıntı yapmanızın bir önemi yoktur. Daha sonra karar verirseniz, tekliflerin gönderilmesini kolaylaştırmak için bir Amazon Professional hesabı için ödeme yapıp yapmamaya karar verebilirsiniz.
Source link

Kontrol Ediliyor

SEO Nedir? 2019 yılında sitenin sıralamasını al

SEO Nedir? 2019 yılında sitenin sıralamasını al

Yeni bir blogcu olarak duyacağınız ilk şeylerden biri SEO ile ilgili her şey – Arama …

Blog trafiğini artırmak için 8 ücretsiz Google aracı

Blog trafiğini artırmak için 8 ücretsiz Google aracı

Blogging’de yeni misiniz? Yakın zamanda bir blog başlattıysanız, hızlı bir şekilde başlamanıza yardımcı olacak birkaç …

sprit-sparen

Saving Yakıt tasarrufu – Kılavuz: Hızlı bir şekilde para ve gaz tasarrufu hakkında 20 ipucu

Araba kullanırken yakıt ve araç kullanırken nasıl tasarruf edebilirsiniz – 20 tavsiye ve püf noktası …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir