Başlangıç / Satış Ortaklığı / Bir işletme sahibi olarak çevrimiçi görüntünüz ne kadar önemlidir?

Bir işletme sahibi olarak çevrimiçi görüntünüz ne kadar önemlidir?

Bir işletme sahibi olarak, çevrimiçi görüntünüz için düşünmeniz gereken birçok şey var. Müşteri memnuniyeti gerçekten de göz önünde bulundurulması gereken en önemli faktörlerden biri!

İster beğen ya da beğenme, insanların işiniz hakkında söyledikleri önemlidir. Gelecekteki ilişkileri etkileyebilir ve Teklifler, markanızdan bahsetmiyorum.

İşte şirketinizin çevrimiçi imajı üzerinde çalışırken göz önünde bulundurmanız gereken bazı faktörler.

Çevrimiçi resim nasıl oluşturulur?

Akılda tutulması gereken ilk şey, çevrimiçi görüntünüzün sadece sosyal medya sitelerinden ve blogdan çok daha fazlası olduğudur.

Bunun yerine, çevrimiçi olarak, paylaştığınız resimlerden ve videolardan diğer web sitelerinde ve makalelerdeki yorumlara ve yayınlara kadar yaptığınız her şeyi içerir.

İşletmeniz Foursquare'de veya benzer sitelerden giriş yapsa bile, bu çevrimiçi görüntünün bir parçasıdır.

Çevrimiçi görüntü neden önemlidir?

Araştırmalar çoğu insanın bir şirketi çevrimiçi kullanmadan önce aradıklarını göstermiştir.

Birçok insanın farketmediği şey, Twitter'da görünmek ve hatta Facebook'ta görünmekle birlikte, gizli görünmelerine rağmen Google’da arama yapabileceği. Bu, potansiyel müşterilerin çeşitli etkinliklerinizi ve güncellemelerinizi görebileceği anlamına gelir.

Bu nedenle çevrimiçi olarak doğru bilgileri sağlamak önemlidir.

Çevrimiçi görüntünüzü nasıl oluşturabilirsiniz

İşletmeniz İnternet'te yeniyse, sağlam bir çevrimiçi resim oluşturmak için bazı şeyler yapmanız gerekir. Birincisi, bir web sitesi insanlara ne sunduğunuzu söylemenin mükemmel bir yoludur.

Ayrıca bir blog oluşturmak istersiniz. Blogun fikri, potansiyel müşterilerinize neden en iyi olduğunuzu söylemekten ziyade faydalı bilgiler sunmaktır.

Artık bloglarda bloglarınız hakkında konuşabilir ve bağlantı kurabilirsiniz, ancak makalenin çoğunun yararlı bilgiler içermesini istersiniz.

Ayrıca, işletmeniz için sosyal medya siteleri kurmak istiyorsunuz. Bu sadece işinizi daha görünür hale getirmekle kalmaz, müşterilerinizle iletişim kurmanın ve aradıklarını bilmenin de harika bir yoludur.

Kullanabileceğiniz birçok farklı web sitesi vardır, örneğin: Facebook, Twitter, Pinterest ve daha fazlası. Onları yönetmek istiyorsanız, web sitelerinizi senkronize etmek için kullanabileceğiniz uygulamalar bile vardır.

Bu nedenle, Instagram, yeni ürünler yayınlayabileceğiniz veya işletmeniz için çeşitli şeylerin teaser görüntülerini yayınlayabileceğiniz için harika bir pazarlama aracı olabilir.

Blog ve sosyal medyada gezinmek yerine, müşteri anketleri, imajınızı oluşturmaya başlamadan önce biraz araştırma yapmakta yardımcı olabilir. İzleyicileriniz nasıl? Sevmediğiniz şeyler Tercihleriniz neler? Bir müşteri anketi oluşturmak zor görünebilir, ancak göründüğünden daha kolaydır. Unutmayın, katılımı artırmak ve hedeflerinize ulaşmak için neye ihtiyacınız olduğunu sormak için soruları kısa tutun. Ayrıca anketlerinizde yer alan kişileri ödüllendirmek isteyebilirsiniz. Bir indirim, bir hediye veya bir kredi şeklinde bir bonus.

Çevrimiçi görüntünüzü yönetin

kaynak

Çevrimiçi bir varlık ayarladıktan sonra, istediğiniz görüntüyü sakladığınızdan emin olmak en iyisidir.

En iyi sonuçları almanıza yardımcı olacak bazı ipuçları var.

1. Proaktif olun

Negatif bir görüntüden kaçınmanın en iyi yolu, ilk başta görünmesine izin vermemektir.

2. Çevrimiçi yayınlamadan önce her yazıyı veya yorumu düşünün

Gönderdiğiniz her şey on yıllarca internette kalabilir. Bu yüzden söylenmeden önce söylediğin olumsuz bir çağrışımı düşünmek istiyorsun.

3. Yönetici haklarına kimin sahip olduğuna dikkat edin.

Bazı şirketler, sosyal medya sitelerinde birden fazla yöneticiye izin vererek, duyarsız veya olumsuz yayın oluşturulmasına neden olabilir. Bu sadece bir kaç içki içtikten sonra evden sosyal medya sitesine erişen veya öfkeli bir çalışan olabilir. Sorunları önlemek için doğru yöneticilere sahip olduğunuzdan emin olun.

4. Gönderileri olumlu tutun

Hiç kimse her zaman olumsuz olan bir şirketle iş yapmak istemez. Yapabileceğiniz en iyi şey direkleri hafif tutmak ve olumlu bir dokunuşla eğlendirmektir. Bunun tek istisnası, bir tür felaket olduğunda ve düşüncelerinizi ve tebriklerinizi ilgili kişilere göndermek istediğiniz zamandır.

5. Tarafsız kalın

Politika ve din başta olmak üzere insanları üzen birçok konu var. Siz bir işletme sahibi olarak, kendi inancınıza sahip olsanız da, yapabileceğiniz en kötü şey, bunu işletme görüşleri olarak ifade etmenizdir. Aksine, konuyla tarafsız bir şekilde ilgilenerek bu olumsuz görüntüden uzak durduğunuzdan emin olmak istersiniz.

6. Düzenli olarak Google aramaları gerçekleştirin

kaynak

İşinizi ararken, nerede durduğunuz hakkında bir fikir edinebilirsiniz. Bu şekilde, yalnızca şirketiniz tarafından nelerin kaydedildiğini değil, başkalarının şirket hakkında neler söylediğini de görebilirsiniz.

7. Müşteri anketleri

Müşteri anketleri yaparak kitlenizin memnuniyetini anlayabilir ve markanızı geliştirebilirsiniz.

Soruları kısa tutun ve soruları cevaplayın. Örneğin, bir derecelendirme ölçeği iyi çalışır çünkü hızlı ve kolaydır. Metin alanlarını düşünün: anketinizin ilk bakışta zaman alıcı ve analiz etmesi zor gibi görünüyor.

Anketinizi göndermeden önce, bazı müşterilerle bir deneme sürüşü yapın. Ayrıca, işinizi ve çevrimiçi görüntünüzü daha da iyileştirmek için düzenli olarak anketler göndererek uzun süre boyunca müşteri geri bildirimlerini ölçün ve takip edin.

Harici çevrimiçi resim yardımı

Çevrimiçi görüntünüzü yönetmenize yardımcı olabilecek şirketler var. Bu, değiştirmek istedikleri olumsuz bir imaja sahip şirketler için, hatta işin bu yönüne odaklanmak için zamanı olmayan şirketler için ideal olabilir.

Ancak, maliyetin önemli olabileceği belirtilmelidir. Ancak, çevrimiçi pazarlamanızla ilgilenen bir şirketiniz varsa, bu fazla olmayabilir.


Source link

Kontrol Ediliyor

İlk ortak satışını yeni anneler için bir blogcu olarak yap

İlk ortak satışını yeni anneler için bir blogcu olarak yap

Geçenlerde bir anne bloguna başladın mı? Ne kadar heyecan verici anne! İkizler Annesini ilk kurduğumda, …

Acemi Bağlı Ortaklık Pazarlama: Bu Gelir Nasıl Yaratılır?

Acemiler için satış ortaklığından para kazanma

Bağlı kuruluş pazarlamasında yeni misiniz? Ana blog yazarı olmak, blogunuz için gelir elde etmenin en …

Yorumlara blogumda net ve SEO dostu bir şekilde nasıl yanıt verebilirim?

Yorumlara blogumda net ve SEO dostu bir şekilde nasıl yanıt verebilirim?

Yani liseden beri blogunuzu yaratmayı hayal ediyordunuz ve üniversitedeyken bir blog üzerinde çalışmaya bile başladınız. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir